مشـــــاوره آنلاین و اینترنتی تخصصــــــی کنــــــکور
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
تغییر کتاب‌های ریاضی، علوم، عربی و انگلیسی

حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان، معاون وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به تغییرات کتب درسی برای سال تحصیلی آینده اشاره کرد و اظهار داشت: کتاب‌های سوم ابتدایی در ادامه تغییراتی که در کتاب‌های اول و دوم ابتدایی ایجاد شد، تغییر خواهند کرد.

وی با بیان اینکه برنامه کتاب فارسی در سال‌های گذشته تغییر یافته بود و بر آن اساس، این کتاب تولید شده بود، افزود: کتاب فارسی سوم دبستان غنی‌سازی می‌شود و اهداف این کتاب بر اساس برنامه درسی ملی با‌‌ همان رویکرد فرهنگی و تربیتی است.

* تغییر ۱۰۰ درصدی کتب ریاضی، علوم و هدیه‌های‌ آسمانی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: کتاب‌های ریاضی، علوم و هدیه‌های آسمانی سوم دبستان در سال تحصیلی آینده تغییر ۱۰۰ درصدی دارند.

وی ادامه داد: در پایه «اول متوسطه اول» نیز اهداف برنامه درسی ملی مورد توجه است و بر این اساس، کتاب‌های درسی تولید می‌شود.

* کتاب‌های جدید‌التألیف عربی و زبان انگلیسی

حجت‌الاسلام محمدیان گفت: کتاب‌های درسی زبان انگلیسی و زبان عربی پایه «اول متوسطه اول» برای سال تحصیلی آینده جدید‌التألیف است.

وی به کتاب کار و فناوری اشاره کرد و افزود: این درس را در پایه ششم ابتدایی تعریف کردیم و در پایه «اول متوسطه اول» به‌‌ همان روش ادامه می‌یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: در حال حاضر باید عناوین دروس پایه «اول متوسطه اول» به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد؛ در چند عنوان درسی تغییر ایجاد می‌شود، اما فکر نمی‌کنم تعداد مواد درسی تغییر داشته باشد.

وی اضافه کرد: بحث تفکر و پژوهش نیز به صورت تلفیقی در تمام دروس ارائه می‌شود و احتمالاً باز هم ساعتی را به نام «تفکر و پژوهش» داشته باشیم.

* ارائه پیش‌نویس برنامه عناوین و اهداف دروس به شورای عالی در ماه آینده

این مقام مسئول در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: ۱۰۰ ساعت در برنامه ‌درسی ملی برای دوره متوسطه اول پیش‌بینی شده است که برنامه ۵۰ ساعت به صورت متمرکز از طریق سازمان پژوهش و برنامه و ۵۰ ساعت دیگر در مدارس و از طریق آموزش و پرورش استان‌ها ارائه می‌شود.

وی افزود: تولید برنامه‌ کتاب‌هایی که تغییرات کلی دارند، انجام شده و پیش‌نویس آماده است که این برنامه‌ها تحت عنوان «عناوین و اهداف دروس» به شورای عالی آموزش و پرورش در ماه آینده برای تصویب ارائه می‌شود و در صورت تصویب نهایی، محتوا‌ها بر اساس پیش‌نویس‌ها تولید خواهد شد.

*کتاب‌های جدیدالتألیف اردیبهشت ماه سال آینده به زیر چاپ می‌روند

حجت‌الاسلام محمدیان اظهار داشت: کتاب‌های درسی سال آینده، خرداد ماه امسال به زیر چاپ رفته است و در حال حاضر کتاب‌های چهارم و پنجم ابتدایی سال ۹۳ـ۹۲ از زیر چاپ بیرون آمدند.

وی با بیان اینکه چاپ ۱۳۰ میلیون جلد کتاب‌ درسی زمان‌بر است، افزود: چاپ کتاب‌های درسی باید در طول سال تحصیلی انجام شود و اولویت در چاپ کتاب‌های درسی با کتاب‌های بدون تغییر یا دارای تغییرات جزئی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کتاب‌های جدیدالتألیف اردیبهشت ماه سال آینده به زیر چاپ می‌روند تا برای سال تحصیلی بعد آماده شوند.